You are here
Home > pozycjonowanie > Czy katalogowanie stron jest jeszcze warte uwagi?

Czy katalogowanie stron jest jeszcze warte uwagi?

Dodawanie wpisów do katalogów stron to jedna z najstarszych metod pozycjonowania. Aktualnie powstaje niezliczona ilość płatnych katalogów, które zachęcają różnego rodzaju promocjami do dodawania w nich wpisów. Czy jest to jednak jeszcze skuteczna i efektywna metoda pozycjonowania?

Po pierwsze, należy rozważyć kwestię jakości danego katalogu, a zatem jego uporządkowania i tematycznej odrębności. Jeśli jest to zbiór stron niepowiązanych tematycznie, ze słabymi merytorycznie opisami, bądź też, o zgrozo, zdublowanymi z innych katalogów, wtedy możemy być pewni, że wpis w takim katalogu to strata czasu i groźba bana od wyszukiwarki. Kwestią czasu jest, gdy Google oznaczy taki katalog jako spam czy też usunie go z indeksu, natomiast powiązane z nim strony również ucierpią w wynikach.

Po drugie, katalogi często są porzucane, a ich treść zmieniana, zaś wpisy usuwane. Właściciele nie opłacają domen, licząc jedynie na szybki zysk z płatnych wpisów i zamknięcie interesu. Jeśli chcemy, żeby nasz link przetrwał, musimy wybrać katalog, który działa od wielu lat, jest szanowany i cieszy się zaufaniem wyszukiwarek.

Po trzecie, siła seo juice, która płynie z katalogu, jest często bardzo nikła. Wynika to z faktu, że domeny katalogowe posiadają zawsze ogromną liczbę linków wychodzących. Nawet jeśli mają wysoki pagerank, to dzieli się on na liczbę linków wychodzących, w efekcie czego każdy link otrzymuje jedynie jego wielotysięczną część, która ma niewielkie znaczenie.

Podsumowując, katalogi nie są obecnie już zbyt skuteczną metodą pozycjonowania stron. Z pewnością mogą one służyć jako dodatek, jeśli są dobrej jakości, ale nie można na nich opierać całej naszej strategii pozycjonowania.

 

Dodaj komentarz

Top